30. 7. 2008

Moje první zkušenost s Linuxem

    S Linuxem ani žádnou jeho distribucí jsem neměl dosud tu čest. Zůstával jsem u svých Windows XP. Přechod na nejnovější počin společnosti Microsoft mě vůbec neláká. Podle negativních ohlasů uživatelů a také mých kamarádů co dostali Visty přímo k notebooku, neplánuji koupi tohoto systému. Sám jsem na Vistách dělal jen několikrát a vždy to bylo nepříjemné. I když přiznávám, že něco odsoudit bez hlubšího poznání není dobré. Jenže moje „XPčka“ jsou na dnešní dobu celkem zastaralá a tak jsem šel vyzkoušet jedinou alternativu k Windows. Za distribuci jsem si vybral Ubuntu 8.04.1a instaloval jsem ji na svůj notebook. S Ubuntu jsem nikdy nepracoval a ani jsem před instalací nesháněl informace na internetu. Prostě úplně normální začínající uživatel.


    Distribuci jsem stáhl přes internet, přesněji jsem zvolil torrent. Po spuštění obrazu jsem teprve zjistil, že můžu spouštět XP nebo Ubuntu. Řekl jsem si dobrá, budu mít dual boot a nemusím ani formátovat disk. Instalace proběhla rychle a při spuštění notebooku jsem dostal na výběr mezi operačními systémy. Spuštění proběhlo úspěšně, ale až nyní nastala pravá instalace. Zanedlouho jsem zadal svoje přihlašovací jméno a heslo a už na mě koukal nový systém. Ovladače na většinu hardware již byli nainstalované např: „síťovka, zvukovka, bluetooth“. A hned tu bylo několik problémů. Na obrazovce se objevily nepříjemné artefakty. Ale to jsem předpokládal, jelikož mám mobilní ATI HD2400. A AMD/ATI je známo svými mizernými ovladači pro grafické karty. Našel jsem dobrou utilitu přidat a odstranit aplikace. Nejlepší vlastností je, že máte na výběr instalaci mnoha užitečných aplikací, programů a ovladačů. Zde jsem našel ovladač pro ATI OpenGL. Moje grafická karta mezi podporovanými nebyla, ale zkusil jsem to. Ovladač jsem stáhl a povolil mezi ovladači hardware. A všechno funguje jak má. S takto lehkou instalací ATI ovladačů jsem ani nepočítal.


    Další problém je myš. Nastavit můžeme akceleraci a citlivost, ale já nechci žádnou akceleraci a citlivost zde znamená něco jiného než ve Windows. To je jedna ze základních věcí a tady je dost nedořešená. Při hraní her by mě ta akcelerace určitě vadila. S myší jsem měl vlastně největší problémy. Nefungovali mě mé boční tlačítka. Na internetu jsem našel nějaké úpravy xorg.conf. Ale za boha jsem nemohl ten soubor upravit. Po dlouhém hledání po internetu jsem našel konečně příkaz do Terminálu. Terminál je v podstatě příkazový řádek a tady v Linuxu se s ním často pracuje. Pro někoho možná hračka, pro mě najít příkaz bylo těžké. Takže jsem napsal „sudo gedit /etc/X11/xorg.conf“. Po mnoha restartech a špatných kombinacích mě fungují všechna tlačítka, boční jako zpět a vpřed. Ale nechápu, proč nefungují v základním souborovém systému, když v Opeře normálně fungují.

    Po konečných úpravách myši jsem stáhl aktualizace. A bylo mě divné, že pořád většina věcí není přeložena do češtiny, i když je nastavena jako výchozí systémový jazyk. Myslel jsem, že si potřebné knihovny stáhne Ubuntu při aktualizaci. Ne, jazykový překlad se stahuje samostatně v jazykové podpoře.
    Vše funguje. Teď přišla řada na Compiz Fusion, speciální efekty o kterých jsem už několikrát slyšel. Jak jsem se dozvěděl, tak Compiz Fusion je v distribuci Ubuntu přímo obsaženo. Stačí jen spustit vzhled->efekty vzhledu->extra. Pokud si chceme mezi efekty vybírat, musíme stáhnout compiz manager. Příkazem: „sudo apt-get install compizconfig-settings-manager“. Poté už máme ve Volbách na výběr Pokročilé nastavení efektů. Tam si můžeme Compiz vyladit podle svých potřeb.


    Dále jsem se pokoušel nainstalovat nějakou tu hru. Mám spoustu DVD z časopisu Level, tak jsem vytáhl demo s Enemy Territory: Quake Wars. Tato hra je poslední vydaná na OpenGL. Nevím jestli musí být být speciální verze hry, ale instalace prostě nechtěla naběhnout.
    Dále mě nefunguje alfanumerická klávesnice na notebooku. Při změně důležitých věcí v systému se vás to neustále ptá na heslo. Například při změně IP adres. Také hledám nějaký software na ochranu dat, nejlépe nějaký firewall. Na Linux není velký výběr aplikací. A to je jeho největší slabinou. Vůbec žádný software, který používám, není pro něj napsán. Prozatím si Ubuntu nechám na testování a snad přijde další článek :)


29. 7. 2008

Rudý teror I.



Rudý teror I.
Z celého světa slyšíme zprávy o nebezpečí z řad radikálních hnutí, teroristů a jiných nátlakových skupin, ale to, že jsou zde komunisté to nikomu nijak zvláště nevadí. Osobně nemohu pochopit jednu věc, když mohou mít stranu komunisté, proč by ji nemohli mít třeba fašisté? Neměli bychom jim dát alespon šanci, když díky komunistům pošlo během 2.sv. Války mnohem více lidí něž za fašistického teroru? Proč, by měla být v ČR strana s tak negativně pohnutou historií?...je to snad výsměch z řad komunistů, kteří chtějí ukázat, že za to co nám provedli během 40let nenesou zodpovědnost? Osobně se mi s takových lidí dělá zle a co mě dokáže udivit a vyděsit je členství tzv. „Mladých komunistů“...kteří jdou slepě za myšlenkami jakýsího pána jménem Stalin, kterého znají jen z rudě rámovaných propagandistických knih, kde je ukazován jako hodný strejček, který všem dětem světa přináší, radost, štěstí a hlavně rodinnou pohodu, a to, že nechal popravit a zabít v Gulagu několik mil. Lidí, to se zřejmě zapomíná přes jeho vstřícnost připomenout. Podívejte se na tyto stránky a myslí, že každý rozumný člověk si o těchto stránkách udělá obrázek.http://www.ksm.cz/ nebo http://www.kscm.cz/ref.asp?thema=2739&category=.
„Za komunistů bylo lépe, vše bylo levnější, měli jsme své sociální jistoty a tolik se nekradlo...“ Toto jsou typická slova zatvrzelého komunisty. Je paradoxní, že ani jedno slovo není zcela pravdivé. Nechápu jak někdo může počítat ze starými cenami v Korunách československých kontra s Kč. Je to stejné jako by se srovnávala cizí měna (dolary) s Českými korunami v poměru 1:1. A chytré řeči typu: „dříve stálo pivo 2Kčs, nyní stojí 20Kč, jsou také zcela scestné, jelikož si takový chytrák nepoloží (spíše ani nechce položit-když naléháte zarytě si melé své) zásadní otázku jaká byla průměrná mzda. Jestliže dříve mzda činila 2000Kč a dnes hrubá mzda činí 22000Kč, mohl by se„mladý komunista“
obtěžovat a dřívější nominální hodnotu vynásobit 10ti, aby byli podmínky spravedlivé. Když se projdete dnes obchodem a uděláte několik takových kalkulací, všimnete si množství věcí, jež jsou mnohem levnější než dříve a přitom máte „svobodu nákupu“, personál se více snaží (jedná se o tržní hospodářství-a né jak za kom. Kdy stačilo naverbovat jednu uklízečku, ale aby soudruzy měli stoprocentní zaměstnanost, nabrali jich na pozici pro jednoho hned deset=vedlo to k neochotě a naprosté chladnosti personálu).

28. 7. 2008

Tandemový seskok ze 4km

Zůčastnil jsem se tandemového seskoku v Prostějově. Samotný seskok probíhal naloděním do staršího letadla, které mělo nádrž na cca 2000 litrů leteckého benzínu. (Tankovali do něj asi 500litrů-proto, aby letadlo bylo co nejlehčí a zbytečně nemělo velkou spotřebu)...to však provázelo pravidelné "dotankování" při každém třetím letu. Oblékl jsem si kombinézu, připevnili na mě karabiny, naskočil do letadla (cca 20pasažérů)...letadlo na místě nabralo co nejvíce otaček, došlo k rozbrždění a po rozjetí jsme stoupali cca 30stupňu k neby. Po dosažení 4km, mě vyzvali (samozřejmě spolu s mím "tandempilotem" k vyskočení z letadla. Šli jsme tedy ke dveřím a ve zlomku sekundy vypadli ven, udělali salto a pár sekund se blížili volným pádem k zemi 226km/h rychlostí. Asi v 1500m otevřel padák a létali jsme nad prostějovem. Poté samozřejmě následovalo přistání. Zážitek to byl dobrý, jen adrenalinu jsem čekal více. Ono, když víte, že se můžete spolehnout na toho druhého, tak je to úplně o něčem jiném než, když skáčete sami.



Konec myego

Radek Hulán z http://myego.cz/ končí (podle jeho článku) s blogem (pokud se však nejedná jen o reklamní tah). Musím říci, že je to velká škoda. Jako jeden z mála na internetu má svůj názor za kterým si stojí a umí ho obhájit. Snad i jeho arogance a věčné naznačování, že internet je složen převážně z blbců samích, kteří nemají všech deset po hromadě „vytvořil“to, že v relativně krátkém čase stihl na sebe (samozřejmě na blog:)) nabalit několik tisícovek lidí. Právě proto, že má zcela odlišný názor na fungování blogu, který je velmi výstřední. Do jisté míry platilo, čím více rozpitvával věc zvanou: „Jak jsou lidé blbí“....tím více i blbce přitahoval. Posuďte sami, kde jinde na webu se dozvíte od autora tolik názorů, jako právě tady, zvláště když s nimi věčina návštěvníků zcela nesouhlasí (já také ne). Další věc, která člověka fascinuje je frekvence psaní článků i přes jeho nepochybnou vytíženost. Jak jsem již psal, často jsem s názory zcela nesouhlasil, ale na blog jsem chodil z jakousi „sváteční“ pravidelností. Tento blog se výborně četl a články přibývali z železnou pravidelností. Dokonce to bylo tak nějak jediné, do čeho se dalo na internetu začíst a přitom se nenudit. Prostě a jednoduše, je škoda, že Myego končí a sním i jeho promyšlená taktika.

Zapomenutá slohovka- spíše horor

Prázdniny utíkají, škola se blíží a Český jazyk pozvolna klepe na dveře...tak asi takto by se dalo popsat toto „roční období“. Při uklidu (který nedělám často:)) jsem oběvil slohovou práci z 1. ročníku. Není to nic extra, ba naopak. Uspěšnost to mělo na 4+chyby:)....ale i přesto myslím, že má vcelku zajímavý závěr:)...samozřejměza přepis do „kultivované formy“ si to nezaslouží.