30. 7. 2008

Moje první zkušenost s Linuxem

    S Linuxem ani žádnou jeho distribucí jsem neměl dosud tu čest. Zůstával jsem u svých Windows XP. Přechod na nejnovější počin společnosti Microsoft mě vůbec neláká. Podle negativních ohlasů uživatelů a také mých kamarádů co dostali Visty přímo k notebooku, neplánuji koupi tohoto systému. Sám jsem na Vistách dělal jen několikrát a vždy to bylo nepříjemné. I když přiznávám, že něco odsoudit bez hlubšího poznání není dobré. Jenže moje „XPčka“ jsou na dnešní dobu celkem zastaralá a tak jsem šel vyzkoušet jedinou alternativu k Windows. Za distribuci jsem si vybral Ubuntu 8.04.1a instaloval jsem ji na svůj notebook. S Ubuntu jsem nikdy nepracoval a ani jsem před instalací nesháněl informace na internetu. Prostě úplně normální začínající uživatel.


    Distribuci jsem stáhl přes internet, přesněji jsem zvolil torrent. Po spuštění obrazu jsem teprve zjistil, že můžu spouštět XP nebo Ubuntu. Řekl jsem si dobrá, budu mít dual boot a nemusím ani formátovat disk. Instalace proběhla rychle a při spuštění notebooku jsem dostal na výběr mezi operačními systémy. Spuštění proběhlo úspěšně, ale až nyní nastala pravá instalace. Zanedlouho jsem zadal svoje přihlašovací jméno a heslo a už na mě koukal nový systém. Ovladače na většinu hardware již byli nainstalované např: „síťovka, zvukovka, bluetooth“. A hned tu bylo několik problémů. Na obrazovce se objevily nepříjemné artefakty. Ale to jsem předpokládal, jelikož mám mobilní ATI HD2400. A AMD/ATI je známo svými mizernými ovladači pro grafické karty. Našel jsem dobrou utilitu přidat a odstranit aplikace. Nejlepší vlastností je, že máte na výběr instalaci mnoha užitečných aplikací, programů a ovladačů. Zde jsem našel ovladač pro ATI OpenGL. Moje grafická karta mezi podporovanými nebyla, ale zkusil jsem to. Ovladač jsem stáhl a povolil mezi ovladači hardware. A všechno funguje jak má. S takto lehkou instalací ATI ovladačů jsem ani nepočítal.


    Další problém je myš. Nastavit můžeme akceleraci a citlivost, ale já nechci žádnou akceleraci a citlivost zde znamená něco jiného než ve Windows. To je jedna ze základních věcí a tady je dost nedořešená. Při hraní her by mě ta akcelerace určitě vadila. S myší jsem měl vlastně největší problémy. Nefungovali mě mé boční tlačítka. Na internetu jsem našel nějaké úpravy xorg.conf. Ale za boha jsem nemohl ten soubor upravit. Po dlouhém hledání po internetu jsem našel konečně příkaz do Terminálu. Terminál je v podstatě příkazový řádek a tady v Linuxu se s ním často pracuje. Pro někoho možná hračka, pro mě najít příkaz bylo těžké. Takže jsem napsal „sudo gedit /etc/X11/xorg.conf“. Po mnoha restartech a špatných kombinacích mě fungují všechna tlačítka, boční jako zpět a vpřed. Ale nechápu, proč nefungují v základním souborovém systému, když v Opeře normálně fungují.

    Po konečných úpravách myši jsem stáhl aktualizace. A bylo mě divné, že pořád většina věcí není přeložena do češtiny, i když je nastavena jako výchozí systémový jazyk. Myslel jsem, že si potřebné knihovny stáhne Ubuntu při aktualizaci. Ne, jazykový překlad se stahuje samostatně v jazykové podpoře.
    Vše funguje. Teď přišla řada na Compiz Fusion, speciální efekty o kterých jsem už několikrát slyšel. Jak jsem se dozvěděl, tak Compiz Fusion je v distribuci Ubuntu přímo obsaženo. Stačí jen spustit vzhled->efekty vzhledu->extra. Pokud si chceme mezi efekty vybírat, musíme stáhnout compiz manager. Příkazem: „sudo apt-get install compizconfig-settings-manager“. Poté už máme ve Volbách na výběr Pokročilé nastavení efektů. Tam si můžeme Compiz vyladit podle svých potřeb.


    Dále jsem se pokoušel nainstalovat nějakou tu hru. Mám spoustu DVD z časopisu Level, tak jsem vytáhl demo s Enemy Territory: Quake Wars. Tato hra je poslední vydaná na OpenGL. Nevím jestli musí být být speciální verze hry, ale instalace prostě nechtěla naběhnout.
    Dále mě nefunguje alfanumerická klávesnice na notebooku. Při změně důležitých věcí v systému se vás to neustále ptá na heslo. Například při změně IP adres. Také hledám nějaký software na ochranu dat, nejlépe nějaký firewall. Na Linux není velký výběr aplikací. A to je jeho největší slabinou. Vůbec žádný software, který používám, není pro něj napsán. Prozatím si Ubuntu nechám na testování a snad přijde další článek :)